X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Açık Anahtar Nedir?

AnasayfaYazılarGenel BilgilerAçık Anahtar Nedir?

     Anahtar, kriptolama sisteminde verinin gizlenmiş hali olarak tanımlanmıştır. Açık anahtar ise; e-ticaret siteleri için ortaya çıkan bir kavramdır. E-ticaret sitelerinde şifre ve deşifre işlemleri sırasında ihtiyaç olan anahtarların kullanıldığı şifreleme sistemine verilen isimdir. Bahsettiğimiz anahtar çiftlerini oluşturan anahtarlarda biri açık anahtar diğeri ise gizli anahtardır. Anahtarlardan birisi şifreleme konusunda işlev görürken diğeri şifre çözme işlevine sahiptir.

     Bahsettiğimiz iki anahtar birbirlerinden farklı gibi görünse de aralarında bir ilişki vardır ve birbirlerine bağıntılı kavramlardır. Açık anahtar herkesin erişimine açık bir kavramdır. Açık anahtara ait olan bir bilgi yalnızca gizli anahtarın sahibi olan kullanıcı tarafından ya da gizli anahtara ait kullanıcının dijital imzasını verdiği kullanıcılar tarafından çözülebilir.

     Anahtar kullanma ihtiyacı, e-ticaret platformlarının veri çalınması riskine karşılık ortaya çıkmıştır. Çünkü bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapan müşterinin kreti kartı bilgileri veya şifresinin kötü niyetli kullanıcılar tarafından ele geçirilmesi, o müşterinin finansal zarara uğramasına sebep olur. Günümüzde gelişen teknoloji ve alınan ileri seviye güvenlik önlemleri sayesinde bu risk neredeyse tamamen ortadan kalkmış durumdadır. SSL ve TLS teknolojilerinin temelini açık anahtar alt yapısı oluşturur. Öyle ki bankalar, kredi kartı ödeme geçitlerini bu özelliği bünyelerinde barındırmayan sitelere vermezler.

     Eksta ödeme talep etmeyen Kobisi E-Ticaret platformu sayesinde; ileri seviye güvenlik özelliklerine sahip ödeme geçitlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. . Kobisi E-Ticaret Platformu kullanıcılarına bütün hizmet sunduğundan, site sahiplerinin sadece hukuki prosedürleri tamamlamaları ve ürünlerinin girişlerini yapmaları yeterlidir.

 


Top