X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Alexa Nedir? Neden Önemlidir?

AnasayfaYazılarGenel BilgilerAlexa Nedir? Neden Önemlidir?

     Alexa, 1996 yılında kurulmuş, çalışmaları çok eskiye dayanan ve bu sebeple güçlü bir veri tabanına sahip olan bir şirkettir. ABD merkezli Amazon firmasına ait ve web ölçümleme ve SEO araçları sunmak amacıyla kurulmuştur.


     Alexa, internette yer alan bütün web sitelerini, detaylı bir analizden geçirerek hem bulunduğu ülke hem de dünya genelinde derecesini ölçerek bellir bir sıralamaya koyan sistemdir. Bu ölçümlemesini yaparken siteye giren kişilerin hareketlerini inceler ve analizini bu şekilde oluşturur. Bu analizi oluştururken dikkat ettiği kriterlerin arasında; sayfa ziyaretçisinin ne kadar sayfaya girdiğine ve o site içinde durdukları süreye bakar. Yine aynı şekilde internet kullanıcısının o web sitesine arama motorları sayesinde mi girmiş yoksa adresi kullanarak mı girmiş diye bakar.


     Alexa, web siteleri hakkındaki bilgiye bir çok kaynakdan ulaşır ancak en çok browser eklentilerinden gelen veriler bu noktada ağırlık oluşturmaktadır. Hiç bir analiz sistemi %100 doğru çalışıyordur diyemeyiz ama Alexa diğer sistemlere nazaran en doğru sonucu veren uygulamadır. Yani Alexa bir sitenin bir ülkede ilk 50 site içinde olduğunu söylüyorsa bu yüksek olasılıkla doğrudur.


     Sizde web siteniz hakkında puanlamayı görmek isterseniz tek yapmanız gereken; Alexa.com sitesine giriş yapıp arama kısmına sitenin adresini yazarak incelmeyi başlatmaktır. Böylece web sitenizin hem hizmet verdiği ülkede hem de dünya üzerinde kaçıncı olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca Türkçe bölümü seçildiği zaman en çok giriş yapılan Türk siteleri de aynı şekilde görülebilmektedir. Böyle bir uygulamayı oldukça ciddiye alan birçok internet kullanıcısı bu verileri, internet üzerinden işlem yapmak adına kullanmaktadır.


Top