X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Anahtar Kelime Nedir?

AnasayfaYazılarGenel BilgilerAnahtar Kelime Nedir?

     Anahtar kelime; Seo çalışmalarının temelini oluşturan bir kavramdır. Yani, istenilen bilgi kaynağına ulaşmak için izlememiz gereken bir yol tanımıdır. Başka bir ifadeyle anahtar kelime, bulmak istediğiniz metnin özeti ve odak noktasıdır.
     Site içerisindeki anahtar kelimelerin algoritmaya uygun biçimde yazılmış olması gerekir. Çünkü site arama motoru tarafından arama, o anahtar kelime ile indekslenebilir. Başta google olmak üzere bütün arama motorları sitelerin anahtar kelime özelliklerine göre tarama yaparlar. Anahtar kelime yoksa veya niteliksiz yazılmışsa indeksleme oranı düşük olur veya indeksleme mümkün olmayabilir.

Peki indeksleme nedir?

Google'ın sitenize ait içerikleri ölçülebilen veri ile kayıt altına almasıdır. Ölçülebilen veri, Alfanumerik niteliğe sahip bütün verilerdir. Arama motorları sitenizi gezer ve bahsettiğimiz gibi metin içeriğini kaydeder. Bu içerik sitenizin değerlendirilmesinde temel unsurudur.

Yeniden anahtar kelime kavramına bakacak olursak;

İçeriklerin var olma sebebidir. Yani içeriği özetleyen, metnin tamamında verilmek istenen ana bilgidir.

     Anahtar kelimelerimizi seçerken dikkat etmemiz gereken birkaç nokta vardır. Öncelikle ilk hedef satış olmalıdır. Ardından anahtar kelime için hacim analizi yaparak, seçilecek anahtar kelimenin internet kullanıcıları tarafından aranıp aranmadığı ya da aranma oranı araştırılmalıdır.

     Google Anahtar Kelime Planlayıcısı programı sayesinde, hangi kelimeyi kaç kullanıcının ne kadar sıklıkla aradığını öğrenebilmeniz mümkündür. Bu uygulamadan ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Unutmamalısınız ki; Arama oranı yüksek olan bir kelime rekabet noktasında işinizi zorlaştırabilir. Yine aynı şeklilde arama oranı düşük bir kelime sizin için bir fayda sağlamayabilir.


Top