X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Arama Motoru Nedir?

AnasayfaYazılarGoogle SEOArama Motoru Nedir?

     Arama motoru (search engine), içerisinde milyarlarca web sitesi ve sayısız bilgi barındıran bir yerdir. Bir arama motorunu, araştırmak istediğiniz anahtar kelimeleri girerek kullanabilirsiniz. Arama motoru bu komutunuzun ardından sizlere belirtmiş olduğunuz arama kelimelerinden yola çıkarak bir liste gösterir.

     Her geçen gün yaygınlaşan internet kullanımı sonucunda, günümüzde kendine özgü özellikleri bulunan binlerce arama motoru vardır. Bunlardan ilki FTP dosyaları aramak için kullanılar Archie arama motoru olmuş iken, bugün en çok tercih edilen arama motoru Google'dir.

      Arama motorları, bilgi toplamak ve araştırma yapmak isteyen kullanıcılar tarafından sık sık kullanılır. Bir arama motorunu kullanmak için, kullanıcıların tarayıcılarından adres çubuğuna gidip arama motoruna ait web sitesinin adresini yazması yeterli olacaktır. Fakat bu noktada arama motorlarının canlı olmadığını bir robot sistemi olduğunu hatırlatmak gerekir. Kullanıcıların girmiş oldukları kelimeler doğrultusunda bir sonuç verirler ve sonucun doğruluğunu kontrol etmezler.

     Bütün arama motorları hemen hemen aynı görünüme sahiptir. Arama motorlarına ait sayfada bulunan kutucuk sizi gitmek istediğiniz bilgiye götürecektir.
Arama motorları, kullanıcının yazdığı anahtar kelimelerden yola çıkarak ilgili internet sayfalarını kendi kriterlerine göre süzgeçten geçirip en alakalı içeriğe sahip web sayfası başta olarak sıralar.

Günümüzde en sık kullanılan arama motorlarını;
Google
Bing
Baidu
Yahoo olarak sıralayabiliriz.


Top