X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir?

AnasayfaYazılarGenel BilgilerArama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedi...

     Arama motoru pazarlamasının tanımından önce arama motoru kavramının ne olduğuna bakacak olursak; kullanıcıların aradıklarına en hızlı ve kolay yoldan ulaşabilmesini sağlayan sonuç sayfaları şeklinde tanımlayabiliriz. Yani internet kullanıcıları bir arama gerçekleştirmek istiyor ve arama motoru bu arama sonucu için en doğru veriyi iletebilmek amacıyla aramanızı bazı süzgeçlerden geçiriyor. Bu işlem sonucunda kullanıcılara en doğru bilgiyi vermeyi hedefliyor.

     Arama motoru optimizasyonu (SEO) kavramından sonra adından oldukça çok bahsettiren arama motoru pazarlaması diğer bilinen adıyla SEM; internet sitelerinin,arama motorları sayfalarında görülebilirliklerini ücretli ya da ücretsiz tanıtımlardan faydalanarak pazarlama yöntemleridir. Başka bir ifadeyle SEM, arama motorlarında görmüş olduğunuz reklamlar vasıtasıyla üst sıralarda görünmek hedefiyle ortaya çıkan bir dijital pazarlamadır.

     Tıpkı SEO'da olduğu gibi SEM'de de amaç arama motorlarında ilk sıralamalara çıkmaktır. Farklarına bakacak olursak, SEO'nun hedefi ücretsiz sıralama sonuçları içerisinde üst sıralamalarda yer almaktır. SEM ise ücretli aramalarda iyi bir konumda olmayı hedefler.

     SEM kelimesinin açılımı Search Engine Marketing’dir. Dİlimize ''arama motoru pazarlaması'' olarak çevrilmiştir.

     Arama motoru pazarlamasını gerçekleştirmek için işletmeniz ile alakalı kelime ya da kelime grupları seçer ve bu kelimelere yönelecek reklamlar oluşturursunuz. İnternet kullanıcıları arama motorunda arama yaptığı durumda reklamınız arama sonuçlarında kullanıcılar tarafından görüntülenir. Kullanıcılar reklamınız yönlendirmesiyle ürünlerinizden satın alma işlemi yapabilir veya işletmeniz ile ilgili bilgi araştırmasında bulunabilir.

     Arama motoru pazarlamasında hedef kar marjını yükseltmektir. Dönemsel kar elde etme amacıyla yapılan planlamanın yanı sıra geleceğe yönelik planlamalar yapmak da doğru bir adım olacaktır.


Top