X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Download (İndirme) Nedir?

AnasayfaYazılarGenel BilgilerDownload (İndirme) Nedir?

     Download; kelime olarak indirme demektir. İnternette varolan her türlü veriyi ya da dosyayı kendi bilgisayarınıza transfer etme işlemidir. Tarayıcınıza, girmek istediğiniz web adresini yazıp giriş gerçekleştirdiğinizde, girdiğiniz web adresinde bulunan, ses, metin, görsel gibi bir çok veriyi bilgisayarınıza indirirsiniz.

     Bu dosya ve verileri indirme işlemini gerçekleştirmeyip sadece görüntülediğinizde bile indirme işlemi yapmış olursunuz. Bir örnekle açıkalayacak olursak; bir e-ticaret sitesini veya herhangi bir web sitesini görüntülemek için adres satırınıza yazdığınızda tarayıcınız o sayfada bulunan tüm metinleri, resimleri, videoları karşıdan indirerek size iletir.

      Bilgisayarınıza indireceğiniz dosya ve verilerin toplam boyutu, bilgisayarınızın hafızası ile doğru orantılı olmalıdır. Bilgisayarınızın hafızası arttıkça daha fazla sayıda ve boyutta dosyayı bilgisayarınıza indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

     Download ve Upload kavramları birbirinden farklı kavramlardır.

     Upload, kendi bilgisayarınızdaki verileri internet aracılığı ile başka bir bilgisayara yükleme işlemidir. Farkları nedir diye bakacak olursak; indirme işleminde her zaman bir kota sorunu kendini gösterirken, upload işleminde böyle bir sorun söz konusu olmamaktadır. İndirme hızı, upload hızına göre her zaman daha yüksektir.

Servis sağlayıcılarının hizmet paketleri şu şekildedir:

1 Mbps = 128 KB (kilobyte)
2 Mbps = 256 KB (kilobyte)
4 Mbps = 512 KB (kilobyte)
7.2 Mbps = 0.9 MB (megabyte)
8 Mbps = 1 MB (megabyte)
16 Mbps = 2 MB (megabyte)
32 Mbps = 4 MB (megabyte)
50 Mbps = 6.25 MB (megabyte)
56 Mbps = 7 MB (megabyte)
100 Mbps = 12.5 MB (megabyte)


Top