X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Kaynak Kodu Nedir?

AnasayfaYazılarGenel BilgilerKaynak Kodu Nedir?

     Kaynak Kodu; İngilizce Source Code kavramından dilimize çevrilmiştir. Bir yazılımın oluşturulmasında yer alan kodların tamamına verilen isimdir. Herhangi bir yazılımın tamamlanıp makine diline çevrilmeden önce insanların kontrol edip, eksiklerini tamamlayabildiği, üzerinde çalışabildiği ya da Assembyle sistemi ile programlama dili yazılmış halinin bir IDE yazılım programında açılabilen veya düzenlenebilen çalışabilir kaynak kod dosyalarının tümüdür.

     Normal durumda uzun kodlar şeklinde görüntülenen HTML belgeleri, tarayıcılar tarafından görsel olarak dönüştürülür. Bizim tarayıcıda gördüğümüz görsel yapının ortaya çıkmasını sağlayan bu HTML altyapı kaynak kodudur. Fakat kaynak kodlar tek başlarına sitelerin ortaya çıkması için yeterli değildir. Bu kodlar, bir yol haritası gibi tarayıcının hangi unsurlardan yardım alarak siteyi görüntüleyeceğini gösterir.

    Kaynak kodları bir güvenlik aşaması olduğu için, çoğu zaman sistem yöneticileri dışındaki kullanıcılar tarafından görüntülenemez. Yani web sitesinin üzerinde görüntülenen kaynak kodu, site hakkındaki bütün bilgileri ifade edemez.

     Bir sayfaya ait kaynak kodunu bulabilmek için, tarayıcıya sağ tıklayıp “sayfa kaynağını görüntüle” sekmesine tıklamak yeterlidir. Burada karşımıza çıkan metin HTML formatlıdır ve veri tabanı sunucusu tarafından dönüştürülerek iletimi gerçekleşir.

     Kaynak kod, yazılım dilinin internet diline çevrilmiş şeklidir. Üretilen bu kodlar sayesinde yayınlanır. Güvenlik ilkesinin gereklerine bağlı olarak çok karmaşık kaynak kodlar karşımıza çıkabileceği gibi, bazen de hiç veri içermiyormuş gibi görünen kodlarla karşılaşabilirsiniz. Yani kısaca, kaynak kodların uzmanı olmayan kişiler tarafından analiz edilmesi oldukça zordur.

     Son olarak eğer bir kaynak kodu, belirli ölçütler çerçevesinde diğer kullanıcılara ya da geliştiricilere açılmış ise onlar tarafından incelenebilir. Mesela bir yazılımcı bir program meydana getirip kaynak kodlarıyla birlikte yayınlarsa diğer geliştiriciler programın sorunlarını saptayabilir, programa ekstradan özellikler ekleyebilir ve programı farklı şekillere sokarak bambaşka yazılımlar meydana getirebilirler.


Top