X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Mobil Ödeme Nedir?

AnasayfaYazılarGenel BilgilerMobil Ödeme Nedir?

     Mobil ödeme; mobil cihazlar üzerinden işlemi gerçekleştirilen ödeme sistemidir. Mobil ödemeler nakit, çek ya da kredi kartlarının yerine gerçekleştirilebilir.

     Öyle ki mobil ödemeler kredi kartları için sunulan alternatif ödeme yoludur. Sebebi kredi kartlarına kıyasla daha rahat ve daha güvenilir bir ödeme yolu olmasıdır. Bir diğer sebebi de, geleneksel kredi kartları tüketici bilgilerini kayıtlı tutarken, mobil ödemeler bu kayıt işlemini gerçekleştirmez.

     Mobil ödemeleri gerçekleştiren şirketlerin başlıcaları; Google, Apple, Android, Samsung ve Square olarak sıralanabilir.

Mobil Ödemenin Avantajları

     Mobil ödemenin avantajlarının neler olduğuna baktığımız zaman karşımıza öncelikle ödeme işlemi sırasında sağladığı avantajlar çıkmaktadır. Kredi kartı kullanmayı tercih etmeyen müşterilere ulaşarak kullanımlarını gerçekleştirirler ve güvenlerini kazanırlar. Bir örnekle açıklayacak olursak; ödeme yapması gereken bir müşteri düşünelim fakat üzerinde nakit para yok ve kredi kartı kullanmayı tercih etmiyor. İşte tam olarak bu noktada mobil ödeme bütün avantajlarıyla müşteriye yardım ediyor.

     Mobil ödemeler aynı zamanda kredi kartı satın alımlarını kabul etmeyen işletmeler için de bir alternatif yöntem olmaktadır.

     Tüm bunların dışında birçok şirket; kredi kartı ödeme sistemine sahip alt yapı kullanmaktansa alternatif mobil ödeme yöntemini kullanmanın finansal açıdan da oldukça hesaplı bir seçim olduğunu ifade ediyor.

Mobil Ödemenin Dezavantajları

     Mobil ödemeler ne yazık ki tüketiciler tarafından tereddütlük içinde kullanıldıkları için diğer ödeme yöntemleri gibi hızla ilerleyemiyor.

     Bunun dışında mobil ödeme dezavantajı olarak karşımıza çıkan en büyük sorun; güvenlik sorunu. Yapılan ödemeler aşamasında işlem gerçekleştikçe, bir sistem üzerinden kayıt altına alınmadığı için müşteri bilgileri kötü niyetli kullanıcılar açısından bir tehlike altında olmaktadır.

     Son olarak mobil ödeme dezavantajları dendiğinde karşımıza bu ödeme sistemi için hazırlıksız olan şirketlerde verimsiz işlem sınırları var ise yavaş performans ile karşı karşıya kalınabilmektedir. İşlem hacminin artması durumunda gecikmeler yaşanmakta bu da kesintisiz hizmet almak isteyen kullanıcıları rahatsız etmektedir.


Top