X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Network Nedir?

AnasayfaYazılarGenel BilgilerNetwork Nedir?

          Network en basit tanımıyla iki veya daha fazla bilgisayarın birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlayan kavramdır. Söz konusu network; Yan yana duran iki bilgisayarın birbirine bağlanmasını da, birbirinden çok uzakta yer alan bilgisayarların birbiriyle iletişim kurmasını da kapsar. 

          Oluşturulan networkler günlük hayatta bir çok işi kolaylaştırmaktadır. Nitekim bilgilerin daha kolay paylaşılması , belli donanımların ortak kullanılması ve oluşturulan sistemlerin daha kolay yönetilebilmesini bunlardan yalnızca birkaçıdır.

          Bilgisayarların networklerde üstlendiği görevlerin başında bir client (istemci) ya da server (sunucu) rollerinden birini üstlenmesi gelir. Server (sunucu) genellikle gerek yazılım gerekse donanım açısından diğer network rollerinden daha üstün durumdadır. Bazen bir yazılımı bazen de üzerlerinde bulunan bir donanımı diğer istemcilerle paylaşır. Bazen de network içerisindeki bütün verilerin toplandığı bir depo olarak görev yapmaktadır. 
İstemciler ise sunucular üzerindeki kaynakları kullanan birimler olarak tanımlanabilir. Fakat network içerisinde sadece sunuculardan değil kendileriyle aynı görevdeki başka bir istemciden de yazılım ya da donanım talebinde bulunabilir.


Top