X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Otomasyon Nedir? Nerede Karşımıza Çıkar?

AnasayfaYazılarGenel BilgilerOtomasyon Nedir? Nerede Karşımıza Ç...

     Otomasyon; Makine ya da insan gücünün meydana getirdiği ve kontrollerini sağladığı işlerin paylaştırıldığı, verimlilik ve tasarrufun üst seviyede tutulduğu sitemlere verilen isimdir. Dilimize ingilizce ''automation'' kelimesinden gelmiştir. Kelima anlamı olarak, kendi kendine hareket eden olarak tanımlayabiliriz.

     Özellikle sanayi devriminden sonra varlığını daha çok hissettiğimiz otomasyon, insan faktörüyle makine faktörünün işbirlikleri sonucu meydana gelen bir kavramdır. Birçok işletme ya da firmada otomasyon sayesinde bir insan müdahalesine gerek kalmadan bütün işlemleri gerçekleştirilebilir ve kontrolleri sağlanabilir.

     Bir otomasyon sisteminde eğer insan gücü yoğunluktaysa buna yarı otomasyon ismi verilir. Tam tersine eğer makine gücü yoğunluktaysa buna da tam otomasyon ismi verilir.

     Her geçen gün hızla gelişen ve büyüyen dünya pazarında varlığımızı sürdürebilmemiz için hızlı, güvenli ve verimli olmamız gerekmektedir. Bu noktada otomasyon sistemlerinin bize sunduğu avantajlar oldukça fazladır.

     Otomasyon sistemlerinde karşımıza çıkan en önemli özellik; insan gücüyle yapılması mümkün olmayan işlerin makineler yardımıyla kolaylıkla gerçekleşebiliyor olmasıdır.

     Otomasyon sistemlerinin bize sağladığı avantajları ele aldıktan sonra dezavantajları nedir diye bakacak olursak; karşımıza en çok kuruluş aşamasındaki maliyeti dezavantaj olarak çıkmaktadır. Fakat ilerleyen süreçlerde bize sunacağı üretkenlik ve kolay kontrol edilebilirliği sayesinde kısa zamanda kâra geçmemiz mümkün olacaktır.

     Otomasyon sistemleri insan gücünü azaltmak için kullanılan işi kolaylaştıran bazı örneklere bakacak olursak; otomatik kontrol, makine, fabrikalarda, kazanlarda ve ısı işleme fırınlarında, telefon şebekelerinde anahtarlama, gemilerin, uçakların ve diğer uygulamaların ve araçların yönetilmesi ve dengelenmesi gibi işletim ekipmanı için çeşitli kontrol sistemlerinde kullanılmaktadır.


Top