X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Portal Nedir?

AnasayfaYazılarGenel BilgilerPortal Nedir?

      Kelime kökeni ingilizce olan portalın türkçe karşılığı ''ana kapı''dır. Günümüzde internet alanında oldukça popüler bir kavram olan portalı en basit tanımıyla büyük bir ana kapı olarak ifade edebiliriz. Portal kavramı internetin hayatımıza girdiği ilk zamanlarda kendini göstermiş ve günden güne gelişmiştir. Portal; tek bir konudan veya alandan ziyade, birçok alan ve hizmete ulaşım imkanı sunan, yüksek kapasiteye sahip web sitelerinin genel adıdır.


     Portal web siteleri; kamusal duyurulardan özel rehberlere, alışverişten elektronik postaya, güncel haberlerden ilanlara birçok farklı alanda hizmet veriyor. Bu sayede internet kullanıcıları tek bir web sitesi üzerinden birçok farklı konuda araştırmasını gerçekleştirip ihtiyacı olan bilgiye ulaşıyor. Birden fazla alanı bünyesinde barındıran portal sitelerinin güncel kalması da oldukça zahmetli bir iş haline geliyor.


     Portal sitelerinin normal web sitelerinden en önemli farkı; normal sitelerin yazı içeriği ve konu alanı hacmi sınırlıdır, portal web sitelerinde böyle bir sınırlandırma söz konusu değildir. İnternet kullanıcıları bir portal sitesinde hiç sıkılmadan, farklı alanlar üzerinde saatlerce gezebilir. Çünkü o portal sitesi bünyesinde internetin tüm zenginliklerini barındırır.


Top