X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Script Nedir?

AnasayfaYazılarGenel BilgilerScript Nedir?

Script'in tanımına geçmeden önce Türkçe karşılığına bakacak olursak, bilişim sözlüklerinde;
1) Yazılı yönerge
2) Adım izlencesi ve Betik gibi iki açıklama karşımıza çıkmaktadır.

     "To script" ingilizcede senaryo yazmak anlamında kullanılır. Bir tiyatro oyununa ait senaryo, yani script, aslinda bir plan, oyunu sergilemek için oluşturulmuş bir talimatlardır. Telaffuz edilecek kelimeleri, oyuncuların oyun boyunca ne yapacakları ve nerede duracaklarını içerir. Script planı sunar ancak burada önemli olan yetenekli oyuncularin işi yapabilme becerisidir. Yazılım dünyasında script benzer bir anlam taşır.


     Tanım olarak baktığımızda script; uygulama bölümündeki bütün kodları içeren ve herhangi bir programlama dilinde yazılmış olan koda script denir. Script, birbirinden farklı programlama dillerinden hangisine göre yazıldıysa o programa göre şekil alır. Bir örnekle açıklayacak olursak; "php" olarak yazılmış script için "php script" adı kullanılır.


     Scriptler web tabanlı olarak kullanılabildiği gibi çevrim dışı olarak da çözüm aracı olarak kullanılabilirler. Bununla birlikte harici scriptlerin yanında, ücretsiz olarak da kullanılabilen scriptler vardır.


     Çok sayıda script türü vardır. Bunları incelediğimizde; Visual basic script, Php Script, Javascript, Apple Script, Shell script, Cgi Script, Mirc Script, Nulled Script gibi birçok script türü vardır.

Örneğin; Visual Basic Script: Visual basic script Microsoft VBScript programlama dili kullanılarak yazılan script türüdür. 

Veya

 Java Script: JavaScript Netscape firmasınca geliştirilmiş olan scripte java script adı verilir. Bu script türü özellik ola web sitesi hazırlana dinamik ve etkileşimli sayfa oluşturma imkanı vermektedir.

Bunlarla birlikte birçok farklı tanım ve özellik içeren script vardır.


Top