X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Sosyal Medya Detoksu Nedir?

AnasayfaYazılarGenel BilgilerSosyal Medya Detoksu Nedir?

     Sosyal medya uygulamalarını ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Kendinize ne kadar bağımlıyım diye sorduğunuz zaman, istesem bırakırım mı dersiniz yoksa asla vazgeçmemcilerden misiniz? İnternet kullanımının son derece yaygın olduğu bu dönemde çok çeşitli sosyal medya uygulamaları ve oldukça kalabalık bir kullanıcı kitlesi var. Durum böyle olunca ciddi anlamda bir sosyal medya bağımlılığı durumu ortaya çıkıyor.


     Bize sürekli sosyal medyaya girmemiz gerektiğini hissettiren kimyasalın ismi dopamin. Dopamin, bir şey istiyor gibi hissetmenizi sağlayarak o şeye kavuşmanız için sizi dürter. Bu arzuyu doyurmak için harekete geçtiğinizde beyin, keyif verici endorfinleri serbest bırakır. Bu noktada sosyal medya uygulamaları ne yazık ki dopamin sistemimizi kötü yönde etkileyen faktörlerden biri.  İnstagramda paylaştığınız bir fotoğrafın yüksek sayıda beğeni alması ya da yazdığınız bir tweetin yüzlerce kişi tarafından okunduğu düşüncesinin verdiği his sosyal medya bağımlılığınızı oldukça arttırmakta.


     Bahsettiğimiz bu keyif verici ihtimallerin tam tersi söz konusu olduğunda hissedeceğiniz mutlulukların yerini uykusuzluk ve hatta depresyon hallerinin alması kaçınılmaz son oluyor. Yukarıda açıkladığımız bağımlılık durumunun en tehlikeli sonucu narsistik kişilik bozukluğu. Birilerinin beğenisini kazanmak için attığınız her adım narsizmi tetikler. Tam olarak bu noktada sosyal medya detoksu ihtiyacı baş gösteriyor.


     Şunu belirtmeliyiz ki; sosyal medya detoksuna başlamak işin en kolay kısmı. Önemli olan bunu aynı istekle sürdürmek ve bir süre sonra alışkanlık haline getirmek. Sosyal medya hesaplarınızı devre dışı bırakarak/dondurarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra telefonunuzdan o sosyal medya uygulamalarını silmelisiniz. Böylece kendinizi daha kolay kontrol edebileceksiniz. Daha sonra hayatınızda sosyal medyanın yokluğunu hissettirmeyecek bazı aktivitelerle ilgilenebilirsiniz. Edineceğiniz yeni hobilerin hem ruh sağlığınıza hemde beden sağlığınıza olumlu etkilerini zamanla hissetmeye ve görmeye başlayacaksınız. Böylece çok daha mutlu olmanın, kendinizi çok daha iyi hissetmenin kapılarını açmış olacaksınız.


Top