X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Ubuntu Nedir? Neden Ücretsizdir?

AnasayfaYazılarWeb YazılımUbuntu Nedir? Neden Ücretsizdir?

     Zulu dilinde ''insanlık'' anlamına gelen Ubuntu; Linux çekirdeği temel alınarak geliştirilen açık kaynak kodlu, ücretsiz bir işletim sistemidir. Dünya üzerinde her yerde milyonlarca internet kullanıcısının her türlü cihazda açık yazılımla çalışmalarına imkan sunan proje olan Linux'a aittir.

     Microsoft’un geliştirdiği Windows ve Apple’ın geliştirdiği macOS, dünya genelinde en fazla kullanılan masaüstü işletim sistemleridir. Microsoft ve Apple firmaları bu yazılımları geliştirip, onların satışını yaparak ciddi karlar elde etmektedir. 

     Ancak ücretsiz ve açık kaynaklı olan Ubuntu, bu iki işletim sistemine göre farklı bir model ile çalışmaktadır. Ubuntu’nun tüm dünyada birçok geliştiricisi vardır ve bu sayede herkes yazılımın bileşenlerini dilediği gibi bir araya getirmekte özgürdür. Bu yüzden diğer yazılımlardan farklı olarak herhangi bir şirket Ubuntu’nun üzerinde kontrol hakkına sahip değildir. Ubuntu ile çoğu özel yazılımdan farklı olarak, ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım kodu düzenlemeleri, dilediğiniz kadar kopya yüklemeleri ya da programı dağıtma olanağınız bulunmaktadır. Kullanmak istediğiniz Ubuntu lisans programı için bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Ubuntuyu indirdiğinizde herhangi bir ücret ödemediğiniz gibi istediğiniz süre boyunca kullanabilir ve bu süre boyunca herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. Bu haliyle Linux müşterilerine ücretsiz ve özgürce kullanabileceğiniz bir masaüstü işletim sistemi sunmaktadır.

     Ubuntu'nun %99'luk bölümü Türkçe dil desteğine sahiptir. Ubuntu kurulum aşamasında internet bağlantınız varsa Türkçe dil paketleri otomatik kurulacaktır. Ubuntu kurulumu sırasında dil paketleri kurulumu yapılmasa dahi kurulum sonrasında Ayarlar > Dil Desteği (İngilizce: Settings > Language Support) yolunu izleyerek Türkçe dil paketlerini yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

     Ubuntu'nun ilk masaüstü sürümü 2004 yılında yayınlanmıştır. Ubuntu'nun her altı ayda bir yeni sürümü yayınlanır. Günümüzde milyonlarca masaüstü veya dizüstü bilgisayarda ve yine milyonlarca cihazda kullanılmaktadır.


Top